2024-04-21 13:49:38

Lassen afslører: Makienok og Stenderup skrev under i går

Peter Lassen løfter sløret for, at Hvidovre har forlænget med Simon Makienok og Daniel Stenderup. Flere forlængelser er på vej, fortæller sportschefen til Viaplay.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 26. runde

FT

HIF

2 - 1

VB

Peter Lassen havde gode nyheder, da sportschefen søndag troppede op i Viaplay-studiet forud for kampen mod Vejle Boldklub.

Flere spillere med snarligt kontraktudløb har nemlig skrevet under på nye aftaler, mens flere nye forlængelser er på vej.

- Der er måske fem-seks kontrakter, der udløber, og dem er jeg godt i gang med. 

- Simon Makienok skrev under i går, Daniel Stenderup skrev under i går, og jeg er meget, meget tæt på med Filip Djukic.

- Så har jeg en færdig kontrakt med Kaalund, der ligger inde på mit kontor. Det er fire rigtig vigtige spillere for os i en potentiel retur til NordicBet Ligaen. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Lassen afslører: Makienok og Stenderup skrev under i går
Foto: Claus Bech/Ritzau Scanpix

- Jeg er godt i gang og godt begyndt, siger Peter Lassen til Viaplay.

Peter Lassen fortæller også til Viaplay, at ambitionen er at rykke op i 3F Superligaen igen, hvis det ender med en nedrykning.

Sportschefen forklarede ikke, hvor lange aftaler duoen har fået i Hvidovre, men man må forvente, at de begge er at finde i Hvidovre i hele næste sæson.

Se interviewet med Lassen øverst i artiklen.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 26. runde

FT

HIF

2 - 1

VB

Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce