Særligt én ting har overrasket Arbnor Mucolli og Thomas Santos, siden de i sommeren 2023 skiftede til IFK Göteborg.
Den svenske fankultur.
Uafhængigt af hinanden understreger både Mucolli og Santos over for Bold, hvordan de gang på gang er blevet blæst bag over, når de med IFK har spillet på hjemme- eller udebane i Allsvenskan.
Ét, fordi der er mange tilskuere på lægterne, og to, fordi de ikke havde forventet en så god stemning til så mange kampe i den svenske liga.
- Specielt på fankultur er Sverige meget større (end Danmark, red.).
- Man er nødt til at opleve det, fordi når man spiller i Superligaen eller måske ser meget dansk fodbold, så ser man nok ikke svensk fodbold, men hvis man har chancen, vil jeg råde folk til at tage over at se en stor kamp i Sverige, siger Mucolli.
'Hold da kæft'
Thomas Santos nåede i AC Horsens at blive en smule bekendt med svenskernes måde at gå til fodbold.
Den svenske målmand Samuel Brolin viste ham billeder og videoer fra kampe i Allsvenskan, så da han selv skiftede til IFK, var han en smule klædt på.
- Det var inden, jeg overhovedet havde hørt fra IFK, at han viste mig lidt med nogle svenske fans, IFK og nogle af de andre klubber.
- Allerede der var jeg sådan: 'Hold da kæft, det er jo helt vildt,' siger Santos og forklarer, at han på trods af Brolins korte oplæg blev taget på sengen, da han selv kom til Sverige.
- Det er vildere, end jeg havde forestillet mig. Det er virkelig en imponerende fankultur, svenskerne har.
Flere på lægterne
Arbnor Mucolli har svært ved at give en præcis forklaring på, hvad der gør den svenske fankultur så god.
Dog peger han på en enkelt ting, som han ser værende bedre end i Danmark uden at have til hensigt at tale den danske fankultur ned.
- Jeg ved ikke, hvad det er faktisk. Jeg vil ikke sige, at svenskere går mere op i det, men der er flere mennesker.
- Der kommer flere på stadion, så der er en bedre stadionkultur. Det er ikke for at tale Danmark ned, men der er bare mange store kampe og mange på lægterne altid, siger den tidligere Vejle-profil.
Mucolli har ret, når han siger, at der generelt er flere tilskuere i Allsvenskan end i Superligaen.
I 2024-sæsonen var der i alt 2.588.708 på lægterne i Sveriges bedste fodboldrække, hvilket gav et tilskuersnit på 10.786.
Det samlede antal tilskuere i Superligaen var i 2023/24-sæsonen 1.940.641, og gennemsnittet lå på 10.108.
De to ligaer er naturligvis ikke fuldkommen sammenlignelige, da der opereres med to forskellige ligaformater.
Superligaen består af 12 hold med et mesterskabs- og nedrykningsspil, mens Allsvenskan kører ét langt ligaformat med 16 hold.
Det kan dog ikke diskuteres, hvordan Mucolli har oplevet stemningen på lægterne efter sit første halvandet år hos IFK.
- Jeg er virkelig overrasket over det. Der er så mange kampe, hvor der bare er fuldt hus og kæmpe tryk på kampene.
- Det er sådan noget, man nyder at spille under, afslutter midtbanespilleren.

IFK Göteborg
Allsvenskan



































