2026-08-22 10:42:00

Arteta er ikke bekymret for Guimarães

Bruno Guimarães er snart tilbage for Arsenal, forsikrer Mikel Arteta. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 2. runde

mandag 31. aug

AVL

vs

ARS

Arsenal sprængte tidligere på sommeren banken for Bruno Guimarães, der blev købt for omtrent 650 millioner kroner i Newcastle. 

De forsvarende engelske mestre måtte dog undvære sin nye midtbaneprofil, da Premier League-sæsonen fredag blev indledt mod Coventry. 

På grund af skadesproblemer var brasilianeren således nødsaget til at sidde over, men Arsenal-fansene behøver ikke at væbne sig med tålmodighed. 

Mikel Arteta regner nemlig med, at Bruno Guimarães snart er klar til at indtage grønsværen på ny. 

- Vi forventer ikke, at han er ude i flere uger. Lad os se, hvordan han udvikler sig i løbet af denne uge.  

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Arteta er ikke bekymret for Guimarães
Foto: Matthew Childs/Reuters/Ritzau Scanpix

- Han ville gerne fortsætte, og det er dér, man begynder at forstå spillerens karakter. 

- Men jeg forventer ikke, at det bliver et stort problem, siger cheftræneren ifølge klubbens hjemmeside. 

Arsenal fik en perfekt start på den nye sæson, hvilket du kan læse mere om lige her.  

Podcast Cover

Kan AGF levere nyt mirakel?

Hattrick | Afsnit 3

Vi starter dagens Hattrick med et opkald til Lissabon, hvor Bolds udsendte i Portugal kommer med en beretning fra AGF's 1-3-nederlag til Benfica i Europa League-kvalifikationen.

Læs mere
-15:21

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 2. runde

mandag 31. aug

AVL

vs

ARS

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce