23-årige Sidney Bernasko-Appu har valgt at tage skridtet til udlandet, da offensivspilleren har skrevet kontrakt med svenske IFK Malmö FK, der huserer i den tredjebedste række.
Bernasko-Appu har tidligere været en del af FC København, hvor han fik kampe for klubbens ungdomshold og i Reserveligaen.
Efterfølgende har han været i flere danske klubber, og senest har han tørnet ud for Skovshoved.
Nu skal offensivspilleren prøve sig af i Sverige, og Bernasko-Appu siger til bold.dk, at han gerne ville væk fra Danmark. Han føler, at han har bedre mulighed for at slå igennem i Sverige.
- Jeg har valgt at tage til Sverige i stedet for at prøve det af i Danmark, fordi jeg føler, at mulighederne for at komme til det næste stadie er bedre for en spiller som mig. Jeg er en kantspiller, der kan lide at drible. Jeg føler, at man i Sverige er lidt mere modtagelig over for en spiller som mig, og så er der bare flere chancer generelt.
- Jeg ville gerne prøve noget nyt og væk fra alt i Danmark, som jeg plejer i forhold til mine venner. Jeg vil gerne prøve at tage det helt seriøst og gå efter mine drømme i et andet land og tage den derfra, siger Sidney Bernasko-Appu til bold.dk.
Har du haft interesse fra andre klubber?
- Det var mest fra Danmark. Jeg har senest været i Skovshoved. Jeg har nogle kontakter i Sverige, da jeg tidligere har været til prøvetræning i AFC Eskilstuna, da de var i Allsvenskan. Jeg har fået nogle kontakter derfra og nogle kammerater, som har linket mig til nogle klubber.
Vil være professionel
Den største omvæltning for det tidligere FC København-talent har været på det mentale plan.
- Jeg kan selvfølgelig mærke forskellen på en helt anden måde. Det er meget mere professionelt, og niveauet er også en tand højere, men det er ikke noget nyt for mig. Jeg spillede på højt ungdomsplan, da jeg var i FCK. Det er bare det mentale i forhold til det hele, og hvor seriøst det er blevet på under et år. Niveauet er ikke den helt store forskel i forhold til Skovshoved.
Danskeren nyder at være en del af sin nye klub, hvor han er blevet rigtig godt imod. Han mener, at skiftet kan være et springbræt til noget større.
- Ambitionerne er helt klart at blive professionel. Nu er jeg semi-professionel, men jeg vil gerne helt op på den øverste hylde og se, hvad mit potentiale kan række til, siger Sidney Bernasko-Appu til bold.dk.
Bernasko-Appu har skrevet en kontrakt, der gælder resten af den svenske sæson, som vil sige til november.
IFK Malmö har haft en hård sæson indtil videre, da mandskabet indtager sidstepladsen i den sydlige pulje af Ettan Södra med blot seks point efter 21 kampe. Der er hele ti point op til Qviding, der er næstsidst.



1. Division
IFK Malmö FK


































