Tilbage i 2010 sendte Japan Danmark ud af VM, og det var med Yasuhito Endo på holdet, da japaneren var med til at sænke Thomas Sørensen.
Dengang var Endo 30 år, men der skulle alligevel gå over et årti, før at han ville lægge støvlerne på hylden.
Det er nemlig sket nu.
Endo har i en alder af 43 år valgt at stoppe sin aktive karriere, hvor Jubilo Iwata blev hans sidste destination som spiller.
Den tidligere midtbanespiller er dog langt fra færdig med at være en del af fodboldverdenen trods 26 år i branchen.
Artiklen fortsætter efter billedet

Endo skal nu prøve kræfter med trænergerningen, hvor han er blevet ansat som ny cheftræner for Gamba Osaka.
Det har klubben meldt ud på det sociale medie X.
Dermed vender han tilbage til klubben, da han tidligere har tørnet ud for Gamba Osaka, som frister en tilværelse i J1 League.
Som landsholdsspiller nåede Yasuhito Endo hele 152 kampe for Japan, som er landsholdsrekord.
🔵Thanks and Welcome back⚫️この度、 #遠藤保仁 選手が現役を引退し、ガンバ大阪トップチームコーチに就任する事が決定いたしました!26年間の現役生活お疲れ様でした💐たくさんの感動と思い出をありがとうございました!そして、これからも宜しくお願いします!本人コメントはこちら▼… pic.twitter.com/7rSOIPp2uW
— ガンバ大阪オフィシャル (@GAMBA_OFFICIAL) January 9, 2024

Japan




































