Lørdag aften førte Niels Frederiksen Lech Poznań til det polske mesterskab for andet år i træk, da holdet vandt 3-1 ude over Radomiak Radom.
Det er første gang i 33 år, at Lech Poznań har genvundet mesterskabet, og det er den danske cheftræner naturligvis stolt af.
- Jeg vil ikke kommentere så meget på kampen ud over, at jeg er meget tilfreds med, at det lykkedes os at vende resultatet og vinde.
- Jeg vil hellere fokusere på den store præstation, det er at forsvare mesterskabet, siger Frederiksen til klubbens hjemmeside.
Det har været en sæson, der har været fuld af både op- og nedture.
Lech Poznan indledte sæsonen i Champions League-kvalifikation, men endte efter et exit i den samt i Europa League-kvalifikationen med at spille Conference League.
Frederiksen og co. har derfor spillet et hav af kampe denne sæson, og derfor er danskeren også glad for, at Lech kan lade sig kåre som vindere én runde før tid.
- Vi har spillet mange kampe i tre turneringer, og spillerne samt hele staben fortjener stor anerkendelse for mesterskabet. Jeg er glad for, at vi undgik, at titlen skulle afgøres i sidste spillerunde.
- Nu kan vi glæde os allerede nu. Der er enorm glæde og fejring, og jeg er også selv meget glad, slutter han.
Niels Frederiksen har udløb i Lech Poznan efter denne sæson, han det er ikke udelukket, at han fortsætter i Polen.
Det kan du læse mere om her.



Lech Poznan
Ekstraklasa





































