Det er ingen hemmelighed, at Liverpool i øjeblikket kæmper med at finde formen.
Senest blev det til et 0-4-nederlag i FA Cup mod Manchester City, og onsdag venter PSG i Champions Leagues kvartfinale.
Liverpool-profilen Florian Wirtz håber at se en masse energi fra gæsterne i den franske hovedstad.
- Vi skal spille 90 minutter med energi og tro. Ellers har vi ingen chance. Vi har brug for 90 minutter, hvor vi er et hold, indleder Wirtz på et pressemøde ifølge Liverpools egne kanaler.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Det skal vi også gøre, hvis vi på et tidspunkt kommer bagud. Dér skal vi have troen på, at vi kan komme tilbage.
- Vi skal stå sammen, når det går skidt. I weekenden blev det næsten for meget, og vi blev for vilde, fortæller Wirtz med henvisning til kampen mod City.
Sidste sæson slog PSG netop Liverpool i Champions Leagues 1/8-finale.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere
Liverpool
Champions League





































