


Debut, mål og matchvinder.
Endrick havde meget at glæde sig over søndag aften.
Brasilianeren havde et svært efterår hos Real Madrid, og derfor blev han kort før jul udlejet til Lyon.
Søndag fik han debut mod Lille, hvor han scorede det afgørende mål til 2-1. Han var naturligvis godt tilfreds efter sejren.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg er meget glad. Det var min første kamp, første mål. Det vigtigste er sejren og at gå videre til næste runde. Vi vidste, at det ville blive en svær kamp. Jeg takker Gud for, at jeg kunne komme tilbage på banen, spille og smile.
- Det går virkelig rigtig godt - endnu bedre, end jeg havde forestillet mig. Jeg taler lidt engelsk, så jeg kan tale og joke med holdet. Jeg taler med alle og føler mig hjemme. Jeg er meget glad og vil gerne takke staben og mine holdkammerater, som har taget godt imod mig, udtalte Endrick ifølge RMC Sport.
Endrick spillede i efteråret bare tre kampe for Real Madrid.

Lyon
Coupe de France





































