2025-04-17 17:23:52

Fonseca kritiserer fransk talentudvikling: Arbejder ikke taktisk

Lyons cheftræner Paulo Fonseca langer ud efter den franske talentudvikling. Han mener ikke, at unge franske spillere er vant til at arbejde taktisk. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - anden kvartfinale

FT

MUN

5 - 4

LYO

I Frankrig har der været en diskussion om manglen på tekniske midtbanespillere med fransk pas, hvor PSG for eksempel bruger portugiserne Joao Neves og Vitinha på midtbanen.

Nu blander Lyons cheftræner Paulo Fonseca, som både har rødder i Portugal og Mozambique. 

- Portugal er et småt land, men vi er bedre til at lære spillet til spillerne, og det er derfor, at vi har mange unge spillere, der spiller i de bedste klubber i Europa.

- Her i Frankrig har de flere talenter, der er en kæmpe pulje, men unge franske spillere er ikke vant til at arbejde taktisk og lære om spillet, siger Fonseca til L'Equipe. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Ligue 1 -Fonseca kritiserer fransk talentudvikling: Arbejder ikke taktisk
Foto: Gonzalo Fuentes/Reuters/Ritzau Scanpix

- De kan godt lide at spillet frit og at spille en smule, som de gør det på gaden, og det er godt, fordi de har meget talent. Det kan man ikke benægte. Men vi skal skubbe spillerne til at analysere spillet og tænke som et hold.

- I tror ikke, at I har spillere som Vitinha i Frankrig? I har dem! Men de har ikke fået egenskaberne til at læse spillet som Vitinha. For mig at se, er det måden, man arbejder med unge spillere, og hvilken måde de lærer spillet på, der forklarer det. 

Lyon-træneren afsoner i øjeblikket en ni måneder lang karantæne, som han har fik for et raseriudbrud mod en dommer i et opgør mod Brest tilbage i marts.

Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - anden kvartfinale

FT

MUN

5 - 4

LYO

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce