ECL-kval -Bo Henriksen stormer videre: Det er en ren fornøjelse
Foto: Kirill Kudryavtsev/AFP/Ritzau Scanpix
2025-08-29 07:18:28
Foto: Kirill Kudryavtsev/AFP/Ritzau Scanpix

Bo Henriksen stormer videre: Det er en ren fornøjelse

Bo Henriksen er lykkelig over, at Mainz har kvalificeret sig til Conference League-ligaspillet.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 2. runde

FT

WOL

1 - 1

MAI

Med 4-1-sejren i returkampen mod Rosenborg kvalificerede Mainz sig torsdag til Conference League efter en samlet 5-3-sejr.

Det betyder, at Bo Henriksens tropper er med i bowlen, når der fredag bliver trukket lod til Conference League-ligaspillet.

Den milepæl er den danske cheftræner selvsagt stolt over. 

- Det var fremragende - både taktisk og i selve præstationen. Det er vores DNA. Det er det, vi vil og kan.

- Det var en vidunderlig aften. Det er første gang (under Bo Henriksen, red.), at vi kvalificerer os til europæisk fodbold. Det er utroligt med disse fans - det er ren fornøjelse.

- Vi har en god følelse af, at vi har et stærkt hold, og det er sjovt at have den følelse. Så ved vi, at vi kan vinde.

- Nu handler det om at tage det næste skridt. Vi skal blive bedre og bedre - det er vores mål, sagde danskeren efter kampen ifølge Kicker.

Du kan læse om kampen her.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Bundesliga - 2. runde

FT

WOL

1 - 1

MAI

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce