Manchester United vinkede for nylig officielt farvel til en række spillere med kontraktudløb denne sommer.
Udover Christian Eriksen gælder det blandt andre Jonny Evans, men den 37-årige nordirer ser alligevel ikke ud til at forlade klubben.
BBC, The Athletic og flere engelske medier rapporterer i hvert fald, at Jonny Evans får en ny rolle i Manchester United.
Mere konkret skulle det handle om udviklingen af unge og udlejede spillere, som United har en del af.
Artiklen fortsætter efter billedet

Jonny Evans startede selv i Manchester Uniteds ungdomsafdeling og var udlejet til Antwerp og Sunderland, inden han brød igennem på førsteholdet.
I alt står den nordirske forsvarsspiller noteret for 241 optrædener for Manchester United.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Manchester United
Premier League


































