2024-09-02 19:21:13

Peter Schmeichel kritiserer United: Synd for Sir Alex

Peter Schmeichel har for alvor kniven ude efter sin tidligere arbejdsgiver Manchester United, som han så tabe 0-3 til Liverpool hjemme på Old Trafford søndag.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 3. runde

FT

MUN

0 - 3

LIV

35'
01
Luis Diaz
Mål
42'
02
Luis Diaz
Mål
56'
03
Mohamed Salah
Mål

Manchester United er kommet sløjt af sted i denne Premier League-sæson.

I første runde vandt de snævert over Fulham, hvorefter de tabte mod Brighton.

I seneste runde ramte United-klubben et nyt lavpunkt under Erik ten Hag, da de tabte 0-3 til rivalerne fra Liverpool. En kamp, som de røde djævles tidligere målmand Peter Schmeichel så på stadion med klubikonet Sir Alex Ferguson ved sin side.

- Jeg sad ved siden af Sir Alex.

- Det er trist at skulle sidde ved siden af ham og se dette United-hold. Det er meget, meget trist, fortæller Schmeichel ifølge Optus Sports.

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Peter Schmeichel kritiserer United: Synd for Sir Alex
Foto: Andrew Yates/Reuters/Ritzau Scanpix

Liverpool slog United efter to mål af Luis Diaz i første halvleg og et enkelt af Uniteds virkelige nemesis Mohamed Salah, der lukkede kampen til 3-0.

Og problemerne kommer fra trænerbænken ifølge europamesteren fra 1992 Peter Schmeichel.

- Klubben har givet ten Hag penge. Vi har nu spillet tre kampe, hvoraf vi har tabt to. Det får mig næsten til at græde.

Efter landskampspausen møder United Southampton.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 3. runde

FT

MUN

0 - 3

LIV

35'
01
Luis Diaz
Mål
42'
02
Luis Diaz
Mål
56'
03
Mohamed Salah
Mål
Annonce

14 kommentarer

Se kommentarer
Annonce