I sommer rykkede Middelfart Boldklub for første gang op i landets næstbedste række.
Indflyvningen i Betinia Ligaen har været hård for den vestfynske klub, der overvintrer på sidstepladsen efter de første 18. runder.
Placeringen som bundprop er imidlertid ikke noget, der får cheftræner Kim Engstrøm til at ryste på hånden.
- Vi har hele tiden været klar over, at der var en meget, meget stor sandsynlighed for, at vi lå nummer 12 eller 11, både når efteråret var slut, men også efter grundspillet.
- Alle har og har haft os som storfavoritter til at rykke ud, så jeg – og vi som klub – har hele tiden bevaret roen, fortæller Engstrøm til Bold
Erfaring fra B.93-tiden
Det er ikke første gang, at Kim Engstrøm står i spidsen for et nyoprykket mandskab i 1. division, hvor folk på forhånd havde dømt dem ude.
Artiklen fortsætter efter billedet

Engstrøm rykkede i 2023 B.93 op i 1. division og sæsonen efter lykkedes det ham at føre holdet til overlevelse.
Derfor har han også troen på, at det samme kan lade sig gøre med Middelfart.
- Jeg ved, hvad der skal til for at overleve. Hvis vi hele tiden kan lægge små procenter på i dagligdagen, i vores kampe og lade vær med at fokusere på tabellen, men i stedet skabe gode præstationer, så ved jeg, at så kommer pointene.
- Nu har vi to måneder, hvor vi kan få justeret på en række ting og blive spillemæssigt endnu skarpere. Da vi rykkede op i sommer, havde vi kun 14 dages ferie fra 2. division, så gik 1. division i gang, så vi har haft et vanvittigt langt 2025, siger han.
Middelfart har seks point op til Hobro IK på den rigtige side af nedrykningsstregen.
Kim Engstrøm og co. indleder forårssæsonen mod en af de andre konkurrenter i bunden af rækken, når de gæster Aarhus Fremad.

Slagsmål og splittelse i Real Madrid
Hattrick | Afsnit 78Real Madrid sejler rundt få dage før El Clásico med interne konflikter, disciplinærsager og spillere, der angiveligt har bedt om fri fra træning.
Læs mere
Middelfart Boldklub
Betinia Liga

































