Alt godt har en ende.
Det gælder også samarbejdet mellem Betinia Liga-klubben Middelfart Boldklub og førstemålmanden Casper Radza.
Efter ni år går parterne hver til sit, hvilket Middelfart torsdag meddeler på klubbens hjemmeside.
Radzas kontrakt udløber til sommer, og Middelfart har valgt ikke at forlænge aftalen.
Indehaveren af flest kampe i Middelfart Boldklubs historie håber at blive husket som mere end bare en målmand.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg håber, at folk, når jeg stopper i klubben, vil huske tilbage på mig som en god målmand og et godt menneske. Det er det største indtryk, jeg kan have gjort på nogen, udtaler Radza.
- Så hvis jeg er lykkes med, at det er det indtryk, jeg kan forlade klubben med, så kan jeg ikke bede om mere på den front. For mig handler det ikke om, at jeg tror, jeg skal bæres ud, eller der skal rejses en statue af mig, det har jeg absolut intet behov for.
- Men det vil betyde helt vildt meget for mig, hvis jeg kan forlade klubben med et indtryk af, at folk tænker: Hold kæft hvor var han en god makker, og hvor var han dog en god målmand for Middelfart Boldklub.
Han har været i klubben siden januar 2017 og har spillet 289 kampe for det fynske mandskab.

Slagsmål og splittelse i Real Madrid
Hattrick | Afsnit 78Real Madrid sejler rundt få dage før El Clásico med interne konflikter, disciplinærsager og spillere, der angiveligt har bedt om fri fra træning.
Læs mere
Middelfart Boldklub
Betinia Liga



































