2023-02-18 12:47:31

Newcastle holder et minuts stilhed for Atsu mod Liverpool

Newcastle har meddelt, at klubben kommer til at holde et minuts stilhed for Christian Atsu forud for lørdagens opgør mod Liverpool. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 24. runde

FT

NEW

0 - 2

LIV

Lørdag morgen kom det frem, at den tidligere Premier League-spiller Christian Atsu er gået bort i en alder af 31 år. 

Ghaneseren er efter flere dage som efterlyst blevet fundet under murbrokkerne i Tyrkiet. 

Atsu har en fortid i engelsk fodbold, hvor han nåede at spille i klubberne Chelsea, Newcastle, Everton og Bournemouth. 

Lørdag skal Newcastle i aktion hjemme mod Liverpool, og forud for det opgør kommer Newcastle til at holde et minuts stilhed for Atsu. Det oplyser klubben på sin hjemmeside. 

Artiklen fortsætter efter billedet

Premier League -Newcastle holder et minuts stilhed for Atsu mod Liverpool
Foto: Scott Heppell/Reuters/Ritzau Scanpix

Atsu spillede i løbet af sin karriere 121 kampe for Newcastle, han noterede sig for otte mål og ti oplæg.

Opgøret mellem Newcastle og Liverpool spilles klokken 18.30 lørdag aften. 

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

PL - 24. runde

FT

NEW

0 - 2

LIV

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce