- Det var mindst lige så overraskende for mig, og det er uprofessionelt af Skotland.
Sådan lød det fra Norges landstræner Ståle Solbakken, der ikke lagde fingre imellem, at han var stærkt utilfreds med måden Skotland aflyste testkampen, der skulle være spillet mandag, på.
De norske spillere er enige.
- Det er selvfølgelig træls for os - især for dem af os, der ikke spillede så meget, sagde Kristian Thorstvedt efter søndagens 1-1-kamp mod Marokko ifølge VG.
Alexander Sørloth supplerede:
Artiklen fortsætter efter billedet

- Man bliver selvfølgelig påvirket. Det er meget ærgerligt. Måske lidt uprofessionelt af skotterne egentlig.
Norges anfører Martin Ødegaard forklarede videre:
- Det er selvfølgelig træls. Vi ville gerne have haft den kamp, så alle kunne få ordentlig kamptræning, men sådan er livet. Vi kan ikke stå her og klage. Vi må finde løsninger.
Norge er i VM-gruppe med Irak, Senegal og Frankrig.

Brøndby-boss beskyldes for løftebrud
Hattrick | Afsnit 95Brøndbys nye rekrutteringschef er havnet i modvind i Sverige efter nye beskyldninger i en bog om agentbranchen.
Læs mere
Gør VM endnu sjovere
Få ekstra spænding i hver eneste VM-kamp med dit eget managerhold. Sæt holdet inden torsdag d. 11. juni kl. 21.00, og gør alt fra åbningskampen til finalen endnu sjovere at følge.
Udfordr venner, kollegaer og familie i jagten på håneretten. Når pointene tikker ind, bliver selv de sene gruppekampe umulige at slukke for.

Venskabskampe
Norge






































