OB hentede søndag en livsvigtig 1-0-sejr ude over Vejle, hvilket bringer fynboerne op på en foreløbig syvendeplads.
Der resterer en enkelt kamp, inden slutspillet begynder, og selvom OB kun har haft fokus på at overleve, så er top-6 ikke helt udenfor rækkevide.
Det kræver dog en sejr på hjemmebane over FC København, mens man også skal være bedre end Silkeborg på den indbyrdes målscorer.
Men det vil man jagte, mener OB-kanten Charly Nouck.
- Silkeborg har også en svær modstander i Brøndby, så er det bare ud og give den gas i kampen mod FCK og håbe, at vi kan vinde så stort som muligt.
Så top-6 er ikke helt dødt for dig?
Artiklen fortsætter efter billedet

- Nej, det er den aldrig, hvis det stadig er muligt, smågriner Charly Nouck.
Den holdning står Nouck ikke helt alene med, da profilen Rami Al Hajj heller ikke vil vil afvise top-6, så længe det matematisk set stadig er muligt.
- Vi går efter det. Vi går efter de tre point og håber på, at resultaterne går vores retning, så det er stadig muligt. Fodbold kan hurtig ændre sig, fra at kæmpe om overlevelse til at gå op i top-6, men vi kommer 100% til at gå efter det.
Krogh afviser
OB-træner Søren Krogh vil dog ikke høre tale om top-6, og han afviste det pure, da Bold spurgte indtil, om han så det som sandsynligt, at fynboerne kunne bytte nedrykningsspillet ud med mesterskabsspillet.
- Jeg tænker: No chance, udbryder en storgrinende Søren Krogh, inden han begrunder sit grin:
- Det eksisterer slet ikke i mit hoved. Nu går vi ud og får en fed hjemmekamp mod FCK, og så får vi forhåbentligt noget med derfra. Top-6... Jeg ved ikke, om det er et mirakel, eller hvad det er. Jeg har ingen idé om det, for jeg tænker slet ikke på det.
OB har tre point op til Silkeborg.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
OB
3F Superliga



































