38 mål i 20 kampe.
Den 17-årige angriber William Martin havde en forrygende sæson for OB's U17-mesterhold i seneste sæson, og i denne sæson har han fået lov til at spille for fynboernes førstehold.
Nu oplyser OB så, at stortalentet rykkes fast op i førsteholdstruppen, og at han får trøjenummer 23.
- Jeg er superglad for det. Det er det, jeg har drømt om. Der er gået to måneder nu, hvor jeg har været med omkring truppen, så jeg har alligevel følt mig som en del af førsteholdstruppen, siger William Martin, inden han fortsætter:
- At få navn på trøjen og blive en del af truppen, det tror jeg kommer til at give endnu mere til mig, så jeg kan give endnu mere ude på banen. Det bliver stort endelig at kunne træde ind på Nature Energy Park med mit eget navn på ryggen på søndag, siger William Martin til klubbens hjemmeside.
Artiklen fortsætter efter billedet

Jimmi Nagel Jacobsen, der er rekrutteringschef i OB, har også sat ord på nyheden.
- At William nu bliver en fast del af vores førsteholdtrup skal ses som et udtryk for den fine udvikling, han har vist, siden han begyndte at være en del med i træningerne omkring førsteholdstruppen.
- William har vist, at hans niveau berettiger ham til at være fast med, og samtidigt har han udvist en stor modenhed og evne til at holde fokus, som hjælper ham i dagligdagen. Nu får han en mere fast base i truppen, som forhåbentlig vil gavne hans udvikling, siger rekrutteringschefen.
William Martin har valgt at tørne ud for Danmark igen, men er endnu ikke blevet låst. Læs mere her.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

OB
Betinia Liga



































