2025-11-16 18:25:00

Portugal scorede ni mål: Havde mulighederne til flere

Den portugisiske landstræner, Roberto Martinez, var meget tilfreds med sit mandskabs storsejr mod Armenien, men understreger, at det sagtens kunne være blevet til flere mål.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Søndag kvalificerede Portugal sig til VM efter en knusende 9-1-sejr hjemme mod Armenien. 

Portugiserne kunne gå til pause i opgøret med en føring på 5-1, og i anden halvleg scorede Roberto Martinez' tropper fire mål yderligere. 

Selvom det blev til ni portugisiske scoringer, så kunne de sagtens have scoret flere mål, fortæller landstræneren, der var tilfreds med sit mandskabs udtryk i opgøret. 

- Vi scorede ni mål, vi havde muligheder for at score flere. 

Artiklen fortsætter efter billedet

VM kval. UEFA -Portugal scorede ni mål: Havde mulighederne til flere
Foto: Clodagh Kilcoyne/Reuters/Ritzau Scanpix

- Indstillingen var rigtig god, og mentaliteten var meget vigtigt for at sikre kvalifikationen, fortæller den portugisiske landstræner efter opgøret, ifølge A Bola. 

Både Joao Neves og Bruno Fernandes noterede sig for et hattrick i opgøret.

Det kan du læse mere om her

Podcast Cover

Superliga-profiler siger farvel

Hattrick | Afsnit 81

Real Madrid kaldte tirsdag aften til et højst usædvanligt pressemøde med Florentino Pérez efter dage med kaos, rygter og massiv uro omkring den spanske storklub.

Læs mere
-19:04

Annonce

9 kommentarer

Se kommentarer
Annonce