2025-09-01 12:11:42

Officielt: Sulemana lejes ud til Hillerød

Abdul Hakim Sulemana skal spille for Hillerød Fodbold i resten af indeværende sæson. Det bekæfter Randers FC på Facebook.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 8. runde

FT

SØN

0 - 1

RAN

Abdul Hakim Sulemana kom til Randers FC i sommer 2024.

Nu er han lejet ud til Hillerød Fodbold i Betinia Liga.

Det bekræfter kronjyderne på Facebook.

– I og med at der ikke er udsigt til, at Hakim får meget spilletid her i efteråret, har vi valgt at udleje ham til Hillerød, hvor han forhåbentlig får mulighed for både mere spilletid og for at udvikle sit talent yderligere. 

– Vi glæder os til at følge ham i hans videre udvikling, og vi håber at få ham hjem i en endnu stærkere udgave, udtaler fodbolddirektør Søren Pedersen til klubbens hjemmeside. 

Den 20-årige har tidligere tørnet ud for Right to Dream og Olympique Lyon, ligesom han har fem kampe på cv'et for Ghanas U20-landshold.

Han har spillet 11 kampe i Randers. 

Han har kontrakt til 2026 hos Superliga-klubben. 

Podcast Cover

Neestrup forhandler med græsk storklub

Hattrick | Afsnit 86

Jacob Neestrup kan snart have styr på sin fremtid. Den tidligere FCK-træner er i forhandlinger med den græske storklub Panathinaikos. 

Læs mere
-15:21

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 8. runde

FT

SØN

0 - 1

RAN

Annonce

4 kommentarer

Se kommentarer
Annonce