2025-06-13 11:05:37

Randers forlænger med Frederik Lauenborg

Randers FC forlænger kontrakten med midtbanespilleren Frederik Lauenborg frem til sommeren 2028.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

VFF

0 - 2

RAN

Fredag har der været gang i kuglepennen hos Randers FC.

Superliga-klubben oplyser, at Frederik Lauenborg har sat sin underskrift på en ny kontrakt til sommeren 2028.

- Lauenborg er på mange måder indbegrebet af det, vi forstår som Randers FC’s DNA - en spiller med stærk arbejdsmoral, stor dedikation, vindermentalitet og evnen til at fungere som en vigtig holdspiller og samlende figur. 

- Han har den rette tilgang til både træning og kamp, og vi værdsætter ham enormt højt i Randers FC.

- Han har på det seneste været hårdt ramt af skader, men er godt på vej tilbage. Med hans mentalitet og arbejdsmoral ved vi, at han målrettet jagter en plads i startopstillingen og stræber efter at ramme sit højeste niveau. 

- Når han gør det, er han en Superliga-profil, udtaler fodbolddirektøren Søren Pedersen til klubbens hjemmeside.

Frederik Lauenborg har spillet 182 kampe for Randers FC

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

VFF

0 - 2

RAN

Annonce

5 kommentarer

Se kommentarer
Annonce