2026-06-29 23:40:38

Diomandé regner med Leipzig-exit

Yan Diomandé forventer at skifte klub i dette transfervindue. Fokus er dog på VM, lyder det fra den eftertragtede offensivspiller.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 25. jul

RBL

vs

ING

RB Leipzigs Yan Diomandé billerede i Bundesligaen i den forgangne sæson, mens han også har leveret flotte præstationer til VM.

Derfor er der stor interesse for den hurtige kantspiller. Liverpool og PSG har været nævnt som mulige købere, men RB Leipzigs sportsdirektør, Marcel Schäfer, har afvist, at klubben sælger Diomandé denne sommer.

Hovedpersonen regner dog stadig med at skifte klub.

Artiklen fortsætter efter billedet

RB Leipzig -Diomandé regner med Leipzig-exit
Foto: Hannah Mckay/Reuters/Ritzau Scanpix

- Jeg har ikke Instagram længere, så jeg kan ikke se rygter. Men jeg forventer at skifte klub, og jeg har en agent, der tager sig af det, siger han ifølge Nettavisen.

- Men for mig er det vigtige lige nu at fokusere på VM med mit land.

19-årige Diomandé har spillet 36 kampe for Leipzig, hvor det er blevet til 23 målinvolveringer.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

lørdag 25. jul

RBL

vs

ING

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce