2022-06-05 12:25:02

Avis: Real vil tynde ud - ni spillere skal væk

Ifølge Marca kan op mod ni spillere forlade Real Madrid i det kommende transfervindue. Tre spillere har allerede sagt farvel med kontraktudløb. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Real Madrid har haft en forrygende sæson, hvor det både er blevet til titler i La Liga og Champions League. 

Alligevel kan klubbens fans måske se frem til et travlt transfervindue til sommer, for ifølge Marca har klubben en intention om at komme af med hele ni spillere. 

Marcelo, Gareth Bale og Isco har allerede forladt klubben, fordi deres kontrakter ikke bliver forlænget. 

Artiklen fortsætter efter billedet

La Liga -Avis: Real vil tynde ud - ni spillere skal væk
Foto: Juan Medina/Reuters/Ritzau Scanpix

Seks andre spillere har ikke udsigt til spilletid, derfor er klubben begyndt at se sig om efter muligheder for at få dem af lønningslisten. 

De seks spillere er Dani Ceballos, Marcos Asensio, Andriy Lunin, Jesus Vallejo, Luka Jovic og Mariano Diaz. Ifølge Marca har Real Madrid tænkt sig at respektere spillernes kontrakter, men de vil gøre et forsøg på at få dem ud af klubben.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

51 kommentarer

Se kommentarer
Annonce