Daniele De Rossi er en vaskeægte Roma-mand.
Den tidligere midtbanekriger nåede hele 616 kampe for klubben, som han efterfølgende også nåede at være cheftræner for mellem januar og september 2024.
I slutningen af spillerkarrieren blev De Rossis kontrakt ikke forlænget, og det var blandt andre Guido Fienga, den daværende CEO, som besluttede dette.
Nu fortæller fodboldbossen om perioden i kølvandet på udmeldingen, hvor han ikke lægger skjul på, at beslutningen var særdeles upopulær blandt Romas tilhængere.
Artiklen fortsætter efter billedet

- I Rom levede jeg under politibeskyttelse i fire måneder. De (Roma-tilhængerne, red.) ville dræbe mig, fordi jeg ikke fornyede De Rossis kontrakt, fortæller Fienga ifølge La Gazzetta dello Sport.
- To uger efter min tiltrædelse besluttede jeg at bekræfte den beslutning, som allerede var truffet af ejerne, om ikke at forlænge De Rossis kontrakt. Efter to dage stod der 7.000 mennesker uden for mit kontor, som ville dræbe mig.
- Jeg var under politibeskyttelse i fire måneder. Du kan forestille dig den modtagelse, jeg fik. Derefter fortsatte jeg med at lede klubben med fuld gennemsigtighed og forklarede fansene, at vores roller er forskellige. Alle ønsker at opnå succes, men de skal være fans, og jeg skal være direktør.
Daniele De Rossi nåede at tørne ud for Roma mellem 2002 og 2019.

Roma
Serie A




































