Rasmus Nissen Kristensen er tilbage i FC Midtjylland, hvor han også tog sine første skridt i karrieren som ungdomsspiller.
Eventyret kunne dog være endt helt anderledes.
For der var langt fra enighed om vilkårene, da FCM og NK i 2016 endte med at forlænge kontrakten efter hans gennembrud i foråret.

Rasmus Nissen Kristensen - Overlevelse
Forfatter: Rasmus Nissen Kristensen og Kian Fonoudi
Omfang: 302 sider
Udgivelse: 10. september 2026
Forlag: Forlaget Rød Panda
I OVERLEVELSE giver Rasmus Nissen Kristensen et velreflekteret og ærligt indblik i karrierens sværeste sæson og fortæller historien om en fodboldspillers kamp for ikke at miste sig selv i det utilgivelige univers, som den moderne fodboldverden har udviklet sig til.
Det beskriver NK i sin nye bog 'Overlevelse'.
Artiklen fortsætter efter billedet

NK havde på daværende tidspunkt et tilbud fra tyske FC Köln, men ønskede egentlig at fortsætte i FC Midtjylland. Han mente dog, at en ny aftale skulle afspejle hans nye status som fast mand på Superliga-holdet.
Forhandlingerne foregik uden en agent. I stedet sad NK sammen med sin far over for Claus Steinlein og Flemming Broe, og her blev NK og hans far overraskede.
- Da de præsenterede kontrakten for os, var det overraskende nok ikke kontraktlængden, som fik min far og jeg til at tabe kæben, skriver NK i bogen.
- De tilbød mig den standardkontrakt, de normalvis gav til akademispillerne: mindstelønnen for en professionel fodboldspiller. 22.000-23.000 kroner om måneden. Noget i den stil.
- De vidste godt, det var min drøm at spille for FC Midtjylland, så de troede måske, jeg bare ville sige ja til hvad som helst.
- Jeg tog det roligt, men min far kunne ikke beherske sig. Han blev sur på Steinlein over det sølle tilbud. ’I behandler ikke Rasmus med den respekt, han fortjener’, sagde han vredt.
Under forhandlingerne forsøgte Claus Steinlein ifølge NK at fremhæve andre spillere, der tidligere havde skrevet under på samme type aftale, blandt andre Simon Kjær og Winston Reid. Men NK og faren skrev ikke under og forlod lokalet.
Få dage efter blev parterne enige om en femårig aftale, og NK fik en løn på 90.000 kroner i den midtjyske klub, afslører han i bogen.
Bold har spurgt Claus Steinlein til episoden, som han meget klart husker. Læs den historie her.
Højrebacken blev som bekendt en profil i Superligaen siden da, inden han i januar 2018 blev solgt til Ajax.

Steinlein stiller Tullberg-garanti
Hattrick | Afsnit 7Vi starter Hattrick med Brøndby, som gerne vil af med Benjamin Tahirovic, og ham står Genk altså klar til at samle op.
Læs mere
FC Midtjylland
3F Superliga




























