Rumæniens stopper samarbejdet med deres landstræner.
Det har det rumænske fodboldforbund, FRF, oplyst på deres hjemmeside.
Edward Iordanescu har kontraktudløb i slutningen af juli, og det oplyses, at aftalen ikke bliver forlænget.
Det er dog efter ønske af landstræneren selv, at aftalen ikke forlænges.
Dermed stopper mere end to års samarbejde, da Edward Iordanescu blev udnævnt som rumænsk landstræner tilbage i begyndelsen af 2022.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Efter de afholdte diskussioner forstår og respekterer det rumænske fodboldforbund Edward Iordanescus beslutning om at tage en pause.
- Samtidigt takker det ham for hans hårde arbejde, for hans dedikation i denne udfordrende periode og for de resultater, der er opnået med landsholdet, og ønsker ham alt det bedste i hans fremtidige bestræbelser, idet det er overbevist om, at Edward Iordanescu fortsat vil have en positiv indflydelse på rumænsk fodbold i fremtiden.
Rumænien havde en flot EM-slutrunde, hvor man gik videre fra en svær gruppe, der også havde navne som Slovakiet, Belgien og Ukraine.
I ottendedelsfinalerne stødte man ind i Holland, som vandt med 3-0.

EM
Rumænien


































