Serie B -Medie: Fredberg i konflikt med Mancini
Foto: Bo Amstrup/Boamstrup/Ritzau Scanpix
2026-03-24 08:35:00
Foto: Bo Amstrup/Boamstrup/Ritzau Scanpix

Medie: Fredberg i konflikt med Mancini

Der er stor uenighed mellem Jesper Fredberg og Andrea Mancini i Sampdoria om den sportslige styring samt træner Attilio Lombardo. Der skulle have været en konfrontation.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie B - 33. runde

FT

SAM

1 - 0

EMP

Der er en intern magtkamp i Sampdoria i gang, hvor man finder Jesper Fredberg på den ene side.

Der skulle angiveligt være en kløft mellem to lejre angående den sportslige retning i Serie B-klubben.

Her står Attilio Lombardo midt i det hele. Han er midlertidig cheftræner for Sampdoria, efter at han har taget over for Angelo Gregucci, som er blevet fyret.

I klubben er der uenighed omkring, hvorvidt man skal fortsætte med Lombardo, eller om man skal finde en ny til trænerposten.

Det er netop det, som har ført til en konflikt mellem sportsdirektør Jesper Fredberg og Andrea Mancini, som er en del af den sportslige ledelse, skriver mediet Il Secolo XIX.

Mancini er indstillet på at fortsætte med Lombardo som cheftræner og endda hente Simone Contran ind som assistent. Han vil fortsætte ned ad samme spor.

Men det er Fredberg efter sigende ikke enig i, da han skulle være mere åben for at finde en helt anden cheftræner til Sampdoria. Han er dog stadig afventende, da han vil have flere vurderinger fra flere bestyrelsesmedlemmer.

Ifølge Il Secolo XIX har uenigheden i de seneste timer ført til en direkte konfrontation mellem Mancini og Fredberg.

Det er dog ikke noget, som Sampdoria på nogen måde har bekræftet.

Serie B-klubben fik da også for nylig en tiltrængt sejr, da man for første gang i otte kampe fik tre point.

Det betyder, at Sampdoria nu er kommet over nedrykningsstregen. Man har 34 point på kontoen.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie B - 33. runde

FT

SAM

1 - 0

EMP

Annonce

7 kommentarer

Se kommentarer
Annonce