Billy Gilmour misser VM.
Det oplyser det skotske fodboldforbund lørdag aften på sin hjemmeside.
Den 24-årige midtbanespiller pådrog sig en knæskade i lørdagens testkamp mod Curacao, og det viser sig nu, at han ikke når at blive klar til VM-slutrunden.
Skotland skriver, at midtbanespilleren dermed vender hjem Napoli, hvor han skal modtage behandling.
Landstræner Steve Clarke er ked af det på Gilmours vegne.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg er knust på Billys vegne, fordi han har været en helt afgørende del af vores VM-kvalifikationskampagne.
- Tidspunktet for denne skade er så, så ubarmhjertigt, og vi føler alle dybt med ham, siger Clarke ifølge Skotlands hjemmeside.

Alt på spil i Brøndby
Hattrick | Afsnit 23Det er søndag, at derbyet mellem Brøndby og FC København finder sted, og vi tager en snak om de største historier op mod kampen, hvor der allerede har været tryk på.
Læs mere
Gør VM endnu sjovere
Få ekstra spænding i hver eneste VM-kamp med dit eget managerhold. Sæt holdet inden torsdag d. 11. juni kl. 21.00, og gør alt fra åbningskampen til finalen endnu sjovere at følge.
Udfordr venner, kollegaer og familie i jagten på håneretten. Når pointene tikker ind, bliver selv de sene gruppekampe umulige at slukke for.

VM
Skotland























