2024-08-12 12:42:00

Qamili fik lyn-debut: Det gik pludselig stærkt

Lirim Qamili nåede kun at være Sønderjyske-spiller i lidt mere end et døgn, inden han fik sin debut mod FC København, og offensivspilleren lægger ikke skjul på, at de seneste dage har været hektiske. 

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Bold i Haderslev
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 4. runde

FT

SØN

0 - 2

FCK

17'
01
Orri Oskarsson
Mål
86'
02
Mohamed Elyounoussi
Mål

Lirim Qamili har skiftet Hvidovre ud med Sønderjyske. 

Superliga-oprykkerne har længe haft et ønske om at hente offensivspilleren til Haderslev, og selvom der gik noget tid, før en handel blev en realitet, gik det pludselig stærkt til sidst. 

Det fortalte Lirim Qamili selv til den skrevne presse efter 0-2-nederlaget på Sydbank Park.

- Det har været nogle lidt hektiske dage. Det gik pludselig hurtigt fra, at jeg troede, jeg skulle spille fredag til, at jeg skulle spille dag (søndag, red.) i stedet. 

- Men det var dejligt at komme i gang med det samme. Jeg er bare glad for at kunne bidrage allerede nu. 

Den nu tidligere Hvidovre-profil blev søndag eftermiddag skiftet ind i anden halvleg mod FCK, hvor han fik den sidste halve time, og selvom det ikke er blevet til mange timer i sin nye klub endnu, er hans første indtryk godt. 

Artiklen fortsætter efter billedet

3F  Superliga -Qamili fik lyn-debut: Det gik pludselig stærkt
Foto: Claus Fisker/Ritzau Scanpix

- Det handler i sidste ende om at holde tungen lige i munden og være så professionel som muligt. Når der så sker noget, skal man kunne reagere hurtigt, så man kan få ordnet de ting, der skal til for at komme videre. 

- Mit førstehåndsindtryk er godt. Jeg synes, at  vi gør det godt i starten af kampen, og selvom de får overtaget, så får vi præsteret rigtig godt efter pausen, og vi havde måske også fortjent det ene point, hvis vi havde været lidt skarpere. 

- Jeg havde også selv en, hvor jeg kunne have gjort det bedre, men det er, hvad det er, og vi kan stadig tage en del med fra den her kamp. 

Lirim Qamili og resten af Sønderjyske-mandskabet er fortsat uden sejr efter de første fire spillerunder og indtager en placering som nummer 11 i Superligaen. 

Søndag går turen til Randers.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 4. runde

FT

SØN

0 - 2

FCK

17'
01
Orri Oskarsson
Mål
86'
02
Mohamed Elyounoussi
Mål
Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce