2024-03-14 12:46:56

Dansker bænket i Italien: Rygter om kontraktstrid afvises

Frederik Sørensen er med ét gået fra at starte to kampe som anfører til at have varmet bænken i otte kampe. Ternanas sportschef afviser rygter om kontraktstrid.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie B - 30. runde

FT

TER

1 - 0

COS

Den danske forsvarsspiller Frederik Sørensen fik i årets første to kampe fuld spilletid som anfører for sin italienske klub Ternana.

Siden har den 31-årige dansker varmet bænken i otte kampe, og det har kastet rygter om en kontraktstrid mellem klubben og Sørensen af sig.

Den tidligere Köln- og Bologna-stoppers kontrakt udløber nemlig til sommer, og rygtet gik derfor på, at han var blevet sat af, fordi han afviser at forlænge.

For et par dage siden var Ternanas sportsdirektør, Stefano Capozucca, dog ude på klubbens egen hjemmeside og slå rygterne ned.

Artiklen fortsætter efter billedet

Serie B -Dansker bænket i Italien: Rygter om kontraktstrid afvises
Foto: Luca Marchetti/SIPA/Ritzau Scanpix

- Med hensyn til påstandene, som dukkede op på sociale medier, og som også kom til udtryk andre steder om, at vores spiller Frederik Sørensen ikke ville blive ansat, da hans kontrakt var ved at udløbe, vil jeg gerne understrege, at der i den forbindelse ikke er nogen 'sag'.

- Hvorvidt vores træner bruger den danske forsvarsspiller eller ej, afhænger udelukkende af hans taktiske valg, lyder det i beskeden fra sportsdirektør.

Frederik Sørensen har spillet i Ternana siden 2021, og i denne sæson står han noteret for 12 kampe og to mål i Serie B, hvor klubben er nummer 17.

Artiklen fortsætter efter indholdet

Serie B - 30. runde

FT

TER

1 - 0

COS

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce