Andy Robertson skifter Liverpool ud med London.
Fredag er den skotske back således blevet præsenteret i Tottenham, hvor han skal spille under Roberto De Zerbi.
Den italienske cheftræner glæder sig i den grad over, at de to parter er nået til enighed.
- Andy er en spiller, som jeg har beundret i flere år, og han vil tilføre vores hold fremragende tekniske kvaliteter, stor erfaring, lederskab og en stærk mentalitet.
- Han er en dokumenteret vinder på allerhøjeste niveau gennem mange år og en person, som kan få stor betydning for os - både på og uden for banen.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg glæder mig meget til at begynde at arbejde sammen med ham og til at se den positive indflydelse, han vil få på alle omkring sig, siger cheftræneren til klubbens hjemmeside.
Tottenham oplyser ikke, hvor lang en aftale den nu tidligere Liverpool-profil er blevet udstyret med.

Sure Zorniger og europæiske drømme
Ugens Suppe | Afsnit 2Alexander Zorniger lægger offentligt pres på Troels Bech i jagten på nye spillere. Er det bare klassisk Zorniger - eller er der grund til bekymring i OB?
Læs mere
Gør VM endnu sjovere
Få ekstra spænding i hver eneste VM-kamp med dit eget managerhold. Sæt holdet inden torsdag d. 11. juni kl. 21.00, og gør alt fra åbningskampen til finalen endnu sjovere at følge.
Udfordr venner, kollegaer og familie i jagten på håneretten. Når pointene tikker ind, bliver selv de sene gruppekampe umulige at slukke for.

Tottenham
Premier League


































