



Fredag aften måtte Frederik Rønnow lade sig udskifte efter en halv time af opgøret mellem Union Berlin og RB Leipzig.
Den danske keeper var tydeligvis i store smerter, og derfor var Carl Klaus heller ikke i tvivl om, at han skulle i aktion.
- Frederik skreg så højt. Det var tydeligt, at jeg ville komme ind på banen, fortæller den 32-årige Union Berlin-keeper.
Kampen var Klaus' første i Bundesligaen. Han er normalt tredjekeeper, men med Rønnow ude og en brækket hånd på reservekeeper Matheo Raab, fik han sin debut.
- Jeg ville spille en sikker kamp, ikke lave vilde bevægelser. Det var vigtigt for mig, og personligt er jeg tilfreds med min præstation
Artiklen fortsætter efter billedet

- Adrenalinen bærer dig indtil pausen. I omklædningsrummet indser du for første gang, at du er står på mål for første gang i Bundesligaen, siger Klaus, der leverede en god indsats.
RB Leipzig vandt kampen med 3-1.
Carl Klaus har spillet i Union Berlin siden sommeren 2024. Han har tidligere spillet for Stuttgart og Wolfburgs ungdomshold, mens han har spillet seniorfodbold for blandt andre Nuremberg og CD Atletico Baleares.

Brøndby-boss beskyldes for løftebrud
Hattrick | Afsnit 95Brøndbys nye rekrutteringschef er havnet i modvind i Sverige efter nye beskyldninger i en bog om agentbranchen.
Læs mere
Union Berlin
Bundesliga






































