



Den tidligere Brøndby-træner Jesper Sørensen har stor succes for tiden.
I januar blev han hyret som ny cheftræner for Vancouver Whitecaps, og natten til torsdag dansk tid kom det foreløbige højdepunkt.
Her bookede Whitecaps billet til CONCACAF Champions Cup-finalen – det nord- og mellemamerikanske svar på Champions League.
Vancouver Whitecaps endte med en samlet 5-1-sejr over Inter Miami med Lionel Messi og flere andre tidligere Barcelona-profiler på holdet.
- Når man møder et hold som Miami, og man er uerfaren, er det svært. Det er svært, fordi det er verdens bedste spiller, der kommer.
- Måske har folk haft en plakat med Messi, da de var børn. Det havde min søn, og han er 24, siger Jesper Sørensen ifølge mlssoccer.com.
Artiklen fortsætter efter billedet

Men nu kan Inter Miami altså ufrivilligt skrive sig ind i rækken af hold, der er blevet elimineret af Vancouver Whitecaps.
Det er Deportivo Saprissa fra Costa Rica samt mexicanske CD Monterrey og Pumas tidligere i turneringen.
- Der er nogle ting, du kan arbejde på i den daglige træning – nogle ting man kan træne og genskabe, men der er også ting, man ikke kan, siger Jesper Sørensen.
- Man har brug for erfaring. Man har brug for at tage til Monterrey og få det resultat for at få troen på, at man kan gøre det igen. Man har brug for at score i sidste minut mod Pumas og ikke gå i panik, når de scorer tidligt.
I finalen venter endnu en mexicansk modstander – enten Cruz Azul eller Tigres.
- Det er ikke for at lyde arrogant eller noget, men jeg har ikke så godt et kendskab til dem endnu. Det får vi, men vi har allerede spillet mod to svære modstandere fra Mexico, så vi ved, det bliver svært.
I MLS kører det i den grad også for Vancouver Whitecaps, der aktuelt fører ligaen efter ti kampe.


Vancouver Whitecaps
Major League Soccer

































