Nikolas Narteys aftale med VfB Stuttgart stod til løbe ud denne sommer.
Sådan forholder det sig ikke længere.
Stuttgart oplyser nemlig fredag, at kontrakten med Nikolas Nartey er blevet forlænget med to år, så den løber til sommeren 2028.
Aftalen glæder den danske midtbanespiller.
- Jeg føler mig virkelig godt tilpas i VfB. Alt passer perfekt sammen her: Jeg får lov til at være en del af et stærkt hold, jeg bliver trænet af en fremragende trænerstab, som både fokuserer på holdets udvikling og på hver enkelt spiller — og jeg mærker hele tiden den styrke og støtte, som VfB’s fans giver os.
Artiklen fortsætter efter billedet

- Jeg er glad for, at kontraktforlængelsen er faldet på plads, og jeg ser frem til at fortsætte rejsen med holdet.
Nikolas Nartey skiftede til Stuttgart i 2019 men har været hårdt ramt af skader.
I denne sæson har han dog holdt sig fri for skader og spillet hele 27 kampe i Bundesligaen.
Det har også kastet de første landsholdsudtagelser af sig.

Skandaløse scener i Parken: Pinligt for FCK
Hattrick | Afsnit 82FC Midtjylland er danske pokalmestre anno 2026. Ulvene vandt torsdag finalen med 1-0 over FC København, og det er meget sæsondefinerende for begge klubber.
Læs mere
Stuttgart
Bundesliga

































