2023-03-09 12:17:01

Ung Viborg-profil slap med skrækken: Jeg var nervøs

Anton Gaaei frygtede en knæskade mod Randers senest, men det viste sig kun at være et hårdt slag, så Viborg-backen igen er fit for fight.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 21. runde

FT

VFF

1 - 1

FCN

Trods en hurtig 2-0-føring var der bekymrede miner på Energi Viborg Arena i løbet af første halvleg mod Randers FC i søndags.

20-årige Anton Gaaei slog nemlig knæet i en duel efter en halv times spil, og lige før pausen satte højrebacken sig igen og tog sig til knæet.

Der var dog heldigvis kun tale om et hårdt slag.

- Efter en halv times tid fik jeg et chok, må man sige. Jeg tror, det var MP, der kom hårdt ind i en tackling, men heldigvis kunne jeg spille videre. Det viste sig kun at være et hårdt slag, så jeg er fit for fight igen og slap med skrækken.

- Jeg nåede da at blive lidt nervøs, for knæet skal man aldrig spøge med, men i pausen prøvede jeg at løbe lidt, og det gik godt, så heldigvis kunne jeg spille videre, fortæller Anton Gaaei til bold.dk.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -Ung Viborg-profil slap med skrækken: Jeg var nervøs
Foto: Bo Amstrup/Boamstrup/Ritzau Scanpix

Han mærker ikke længere noget til knæet og har fået grønt lys fra fysioterapeuterne til at træne torsdag.

Et hav af topkampe
Anton Gaaei regner bestemt med at være klar til søndagens kamp, hvor topholdet FC Nordsjælland kommer på besøg.

- Det er et fedt hold at møde og en rigtig god udfordring, og det kræver en virkelig god præstation, hvis vi skal have tre point.

En hjemmesejr vil – i hvert fald indtil FC Københavns udekamp mod AC Horsens senere søndag – sende Viborg op på en delt førsteplads i Superligaen.

I domkirkebyen bevarer de dog fødderne solidt plantet på jorden.

- Vi ved, det bliver nogle svære og gode udfordringer – især mod FCK og Nordsjælland, som vi har i halvdelen af de resterende kampe. Vi håber at skrabe så mange point som muligt sammen.

Men I snakker vel bare lidt om medaljer og Europa?

- Jeg tror mere, det er fansene fansene, der gør det. Vi gør det ikke så meget i klubben. Vi kan ikke rigtig tænke 12 runder frem, men det bliver selvfølgelig spændende at se, hvad vi kan drive det til, siger Anton Gaaei til bold.dk.

Gaaei har i denne sæson spillet i alt 24 kampe i Viborg-trøjen og står noteret for fem assists.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 21. runde

FT

VFF

1 - 1

FCN

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce