Werder Bremen skal ud for at finde ny fodbolddirektør.
Klubbens nuværende, Frank Baumann, har meddelt, at han ikke vil forlænge sin kontrakt, der udløber til 30. juni.
Det er med stor ærgrelse, at den 48-årige tysker forlader klubben.
- Vi som bestyrelse er meget kede af Franks beslutning, men vi respekterer og accepterer den, siger bestyrelsesformand Dr. Hubertus Hess-Grunewald til klubbens hjemmeside.
- Vi ønsker at finde den rette erstatning og inden det første kvartal i 2024. Frank vil fortsætte med at ansvaret.
Til sommer har Baumann været hele 25 år i klubben.
Først som spiller, hvor han var kaptajn og vandt det tyske mesterskab, og efterfølgende i forskellige ledelsesroller. I de seneste otte år har han siddet som sportsdirektør.
- Det har ikke været en let beslutning. Men efter otte år i ledelsen anser jeg beslutningen som den rigtige. Jobbet er meget udfordrende og anstrengende.
- På den anden side er det efter min mening efter så lang tid også godt for en klub at lave en positionsændring for at give mulighed for nye impulser og ideer, siger Frank Baumann.
Werder Bremen ligger nummer 12 i Bundesligaen.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere

Werder Bremen
Bundesliga






































