2022-02-23 19:40:33

Rangers slipper for Haaland: Klager ikke

Rangers-stopper Leon Balogun klager ikke over, at han ikke kommer til at stå over for Erling Haaland i returkampen mellem Rangers og Dortmund torsdag aften.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - anden 1/16-finale

FT

RAN

2 - 2

DOR

Torsdag aften skal Borussia Dortmund på en vanskelig mission, når holdet på udebane møder Rangers FC i Glasgow og skal forsøge at vende sidste uges 2-4 nederlag til videre avancement i Europa League.

En mission, der bestemt ikke er blevet lettere af, at den tyske storklub igen må undvære sin norske bomber Erling Haaland, som fortsat sidder ude med en skade.

Og det er Rangers forsvarsklippe Leon Balogun udmærket klar over. Det fortæller han ifølge Sky Sports.

- I denne turnering ønsker du altid at konkurrere mod de bedste, og han er en af de bedste i øjeblikket.

Artiklen fortsætter efter billedet

Europa League - Rangers slipper for Haaland: Klager ikke
Foto: Jason Cairnduff/Reuters/Ritzau Scanpix

- Så fra det perspektiv, er det trist, at han er ude. Men hvis du ser på, hvad han betyder for Dortmund, så er det helt sikkert ikke en fordel for dem. Det vil svække dem en smule.

- Jeg har blandede følelser omkring det. Men jeg kommer helt sikkert ikke til at klage over det, siger Balogun.

Kampen mellem Rangers og Dortmund fløjtes i gang torsdag kl. 21.00.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

EL - anden 1/16-finale

FT

RAN

2 - 2

DOR

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce