3F Superliga -10 hurtige: BIF-ikon fik Delaney som svigersøn
2020-11-08 10:00:03
Foto: Getty Images

10 hurtige: BIF-ikon fik Delaney som svigersøn

Brøndby-ikonet Henrik Jensen fortæller om op- og nedture i Brøndby og om at have en tidligere FC København-anfører som svigersøn.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

bold.dk er klar med en ny udgave af '10 hurtige', hvor spillere, trænere og andre fodboldpersonligheder får ti spørgsmål, som vi normalt ikke stiller dem.

I denne artikel har vi talt med den tidligere Brøndby-spiller, -assistenttræner og cheftræner for både det bedste herre- og kvindehold Henrik Jensen.

Henrik Jensen kommer blandt andet ind på sin søn Mike Jensen og svigersøn Thomas Delaney, som for længst er accepteret i familien trods sin fortid for Byens Hold. 

Man kan desuden læse om nogle af de personer, som i Henrik Jensens øjne har betydet mest for klubben fra Vestegnen, mens den tidligere træner også vender sin tid i AC Horsens. 

Hvad er du mest stolt af: Din egen spillerkarriere, din trænerkarriere eller din søns karriere?

- Det er meget svært, synes jeg, for jeg er stolt af det hele, siger Jensen til bold.dk. 

- Jeg er meget stolt af min egen spillerkarriere. Jeg vandt mange danske mesterskaber og pokaltitler. Jeg havde mange skader i min tid i Brøndby, men formåede alligevel at spille på det højeste niveau i mange år.

- Skaderne gjorde måske, at jeg aldrig kom længere end Brøndby, men det var også vigtigere for mig at vinde noget end at tjene mange penge, som jeg nok havde muligheden for andre steder, og jeg vandt mange ting i Brøndby.

- Det samme gælder for Mike, efter han skiftede væk fra Brøndby. Han havde en super flot karriere i Rosenborg. Der var krise i klubben, da han kom derop, men han var med til at vende tingene og vandt en masse i sin tid i klubben.

- Han havde vel lidt den samme karriere i Rosenborg, som jeg havde i Brøndby, og jeg er rigtig glad for og stolt af, at han havde så flot en karriere deroppe.

- Min trænerkarriere er jeg sådan set også stolt af. 

- Jeg har vundet mange mesterskaber og pokaltitler med Brøndby som assistent og som cheftræner for kvindeholdet. Jeg havde ikke den samme succes som cheftræner for herrehold, men jeg rykkede op i Superligaen med Køge og fik godt med titler som kvindetræner i Brøndby.

Hvordan har en Brøndby-mand som dig det med, at din datter har fundet sammen med Thomas Delaney?

- Selvom Thomas er FCK'er, er han en god dreng, og vi har heldigvis ikke haft problemer med ham, siger Jensen med et grin.

- I vores familie har vi altid været konkurrenter med FCK, men det har jo aldrig betydet noget uden for banen. Vi snakker selvfølgelig fodbold, når vi er sammen, men han er mest af alt min svigersøn, så vi taler om meget andet end det også.

- Vi er selvfølgelig ikke vilde med FCK hjemme hos os, men har altid været glade for Thomas' succes.

- Han har ikke været så slem til at drille os, selvom det er gået en anelse bedre for FCK de seneste år. Vi følger hans karriere tæt, og vi ønsker kun, at han får succes, hvilket han jo også har haft i mange år, også efter tiden i FCK.

- Det er selvfølgelig stort for os, når Mike og Thomas har spillet på landsholdet sammen. Det var en kæmpe skuffelse for Mike, at han ikke kom med til VM i 2018, hvor han blev sorteret fra som den sidste, men Mike og Thomas har et virkelig godt forhold til hinanden, hvilket også kommer, når man har spillet på landsholdet sammen.

Kan I snakke om andet end fodbold, når familien er samlet til middag?

- Der bliver da snakket en del fodbold, men der har altid været plads til andet også, især efter der er kommet børnebørn. Så fylder det selvfølgelig enormt meget.

- Derudover taler man jo om dagligdagen, hvordan det går rundt omkring i verden, politik og så videre. Der er meget at samle op på, når ens børn ikke bor lige rundt om hjørnet.

Betragter du din trænerkarriere som ovre, eller ser vi dig i Superligaen igen?

- Jeg bliver ikke træner igen. Jeg kan da måske godt overveje en form for hjælperolle en dag, men cheftræner bliver jeg ikke igen.

- Jeg har stadig meget med fodbold at gøre og lever stadig af det, da jeg er akademileder på en fodboldskole i København, mens jeg er børne- og ungdomskonsulent i FA2000. Så jeg arbejder stadig meget med det, men jeg savner ikke det højeste niveau.

- Jeg savner langt fra det med at være i medierne (ups, red.) og skulle stille op til det ene, det andet og det tredje i pressen, og det kommer jeg ikke til som chef igen. Det kan være assistent, scout eller lignende, men jeg gider ikke længere være ansigtet udadtil. Det har jeg prøvet nok.

- Man bliver desuden mæt af at være på hele tiden, og så skal man også huske, at begge mine børn bor i udlandet, så var jeg træner, ville jeg aldrig kunne se dem.

- Er man træner i Superligaen eller lidt længere nede, er man på hver lørdag og søndag og ville aldrig have fri i weekenden. Jeg ser stadig fodbold i weekenden, men nu kan jeg selv styre min tid, men det går ikke, når man har et hold, for så skal man bare være der 24/7.

FOTO: GETTY IMAGES

Blev du behandlet ordentligt af Brøndby, da du var cheftræner i klubben?

- Ja, det synes jeg faktisk.

- Der var en masse ballade i klubben i den periode, hvor økonomien var elendig, folk ville have Per Bjerregaard ud og alt det, så det var en svær tid, både for mig og for de trænere, som var i klubben før og efter mig.

- Vi kunne ikke skabe et ordentligt hold, da der ikke var økonomi til det, og der var bare uro, men resultaterne var ikke gode med mig som cheftræner, så jeg kunne ikke sige så meget til, at jeg endte med at blive fyret.

- Der var nogle ting inden min fyring, som ikke var så fede, da min assistenttræner blev fyret et halvt år inden, at jeg selv røg. Det synes jeg sgu ikke, var så smart, og set i bakspejlet skulle jeg måske selv have været gået selv, da de fyrede ham.

- Kan man som træner ikke stille sit eget hold, skal man heller ikke selv være der, men det er sådan nogle ting, man bliver kloge på bagefter. Det var svært at se dengang.

- Jeg ville aldrig nogensinde tage til en klub igen, hvis jeg ikke selv kunne sætte mit team omkring mig, og sådan fungerer det jo også den dag i dag. Der er det typisk et helt team, man får, når man hyrer en træner. Det er trænerteamet, der både bliver hyret og fyret.

- Så der var nogle ting fra min sidste tid i Brøndby, som var lidt ærgerlige, men der er ikke noget, jeg bærer nag over.

Er der noget fra din trænerkarriere, du fortryder?

- Jaaa, der er nok en klub, hvor kemien ikke var optimal, og som jeg nok ikke burde have taget til, og det var AC Horsens.

- Jeg overtog efter Kent Nielsen, da han tog over for Tom Køhlert og mig selv i Brøndby, og på papiret var det jo et lidt dårligt bytte, da Kent Nielsen overtog vores hold, som lå nummer et, mens jeg overtog Kents hold, som lå sidst i Superligaen.

- Det var et lidt dårligt bytte, jeg fik lavet, og der var vist også noget med, at jeg ikke havde den fulde opbakning i Horsens' bestyrelse, og set i bakspejlet fortryder jeg måske lidt, at jeg tog jobbet.

- Det var ikke det bedste match for hverken Horsens eller mig, og det endte jo også med, at vi rykkede ned.

Er det svært at være cheftræner og have sin egen søn i truppen?

- Jeg kan godt genkende de problemer og dilemmaer, der kan opstå, men det var ikke så svært, da jeg blev cheftræner, for der havde Mike allerede slået igennem på førsteholdet under Kent Nielsen og bidt sig fast som en af holdets vigtige spillere.

- Det var nok lidt sværere, da jeg var assistent året inden, for der var mange store personligheder i Brøndby, og Mike havde det nok lidt svært i klubben, og det hele var lidt bøvlet.

- Der var nogle situationer, men det var ikke et problem for mig. Det fungerede fint, og han spillede rigtig godt, da jeg var chef, så det gjorde det hele lidt nemmere, og jeg husker ikke, at folk var uenige i, at jeg lod ham spille.

Hvem er den vigtigste person i Brøndbys historie?

- Jeg er nødt til at nævne to, og mens Per Bjerregaard selvfølgelig er meget vigtig for klubben, så var den vigtigste person for klubben helt i starten Brøndbys borgmester Kjeld Rasmussen.

- Han var kraftigt medvirkende til, at der var velvilje fra kommunens side i forhold til fodboldklubben, og han har nok haft den største indflydelse på klubben overhovedet.

- Kommunen var meget medvillige til at lave et anlæg og bygge et super stadion, og havde man ikke haft så velvillig en borgmester dengang i Kjeld, havde man heller ikke haft den klub i dag.

- Per var fantastisk dygtig til at skabe en klub drevet af frivillige ledere. 

- Nu sidder jeg jo og peger på Kjeld og Per som de vigtigste enkeltpersoner, men skal man nævne dem, der i virkeligheden var de vigtigste for klubben, er det alle de frivillige ledere, som lægger så mange timer i klubben og gør et kæmpe stykke arbejde.

- Per havde nogle visioner for Brøndby, som han fik ført ud i livet, og han fik sat nogle virkelig gode ting i gang. 

- Der har senere hen været noget ballade om hans mandskabsbehandling, som måske giver nogle hakker i eftermælet, men det ændrer ikke på, at han har betydet meget for klubben.

FOTO: GETTY IMAGES

Hvem er den bedste spiller, du som træner eller spiller har arbejdet sammen med?

- Der har været mange gode, men det er faktisk ikke et svært spørgsmål, for jeg peger uden tvivl på Brian Laudrup.

- Jeg spillede med ham i mange år, og han var bare fantastisk. Alle ved, hvad han kunne, men os der så ham, da han kom frem, var bare dybt imponerede. Han var så teknisk hurtig og stærk, med en fantastisk teknik, overblik og spilforståelse, som ham og hans bror jo blev kendt for.

- Da han lige kom op som senior, havde han det svært. Der var mange, der ville sparke ham ned, men det kunne de simpelthen ikke, for han var for hurtig. 

- Nu nåede jeg ikke at spille med hans bror udover nogle showkampe, men der er ingen tvivl om, at de to er de bedste danskere gennem tiderne.

Hvem lærte dig mest i din karriere?

- Der er nok tre stykker, jeg vil nævne.

- Ebbe Skovdahl lærte mig enormt meget om, hvordan man spiller pres-fodbold. Den måde, vi spillede på i Brøndby, især i slutningen af 80'erne, hvor vi pressede modstanderne sindssygt hårdt, var Ebbes fortjeneste.

- Han lærte os alt om totalfodbold og var super dygtig til det. Han havde også god mandskabsbehandling, og han så fodbold på en måde, som har givet mig og andre rigtig meget. 

- Hans måde at spille fodbold på med det massive pres, passede desuden rigtig godt i min måde at spille på.

- Jeg må også nævne Morten Olsen. Han kom til Brøndby med en seriøsitet, ingen nogensinde havde set før i klubben.

- Vi var fuldtidsprofessionelle, da han kom, men var et eller andet sted stadig amatører, da vi røg smøger, drak bajere og gik i byen efter kampene. 

- Da Morten kom ind, ændrede alt sig, og vi havde den vildeste træning, jeg nogensinde har været med til. Han lærte os alt om, hvordan man levede professionelt.

- Så er jeg til sidst tilbage i Hvidovre-tiden med en John Sinding. Han var måske ikke så taktisk og teknisk smart, som mange andre var, men han kunne alligevel altid sætte sit hold op til at vinde deres kampe, og det er i sidste ende det vigtigste.

- Vi blev både danmarksmestre og pokalvindere under ham, så han var dygtig og samtidig en super god fyr. De tre trænere står meget skarpt for mig som dem, jeg lærte mest af, siger Henrik Jensen til bold.dk. 

Henrik Jensen nåede som aktiv at spille 278 kampe for Brøndby og var som spiller og assistenttræner med til at vinde adskillige mesterskaber og pokaltitler.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce

Del dine tanker...

Vi vil gerne høre din mening! Del dine synspunkter med os og de andre bold-læsere og bliv en del af debatten.

Start debatten
Annonce