2021-05-28 10:38:14

25-årig Skive-spiller bliver U-assistent i AGF

Skive-spilleren Jacob Dehn stopper karrieren i en alder af 25 år og bliver assistent for AGF's U15-hold.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Skive er rykket ned i 2. division, og det betyder samtidig et karrierestop for 25-årige Jacob Dehn.

Den tidligere Randers- og Viborg-spiller stiller støvlerne på hylden og bliver samtidig assistenttræner for AGF's U15-hold.

- Jeg har fulgt Jacob siden han var en ung spiller og han er blevet til en ung mand med en god karakter og attitude. Så jeg er glad for, at det er lykkes os at trække ham til AGF nu, hvor han stopper sin karriere som spiller, siger talentchef i AGF, Jesper Ørskov.

- Jacob har tidligere været et stort talent i dansk fodbold, og har en helt frisk spillerkarriere bag sig i Danmark. Han vil derfor kunne trække på mange gode erfaringer i arbejdet med vores talenter.

Artiklen fortsætter efter billedet

Danmark -25-årig Skive-spiller bliver U-assistent i AGF
Foto: VFF.dk

- Han står for seriøsitet og hårdt arbejde, og rummer derfor mange af de værdier, vi gerne vil give videre til vores unge spillere, siger Ørskov.

Jacob Dehn startede karrieren i Randers og var siden forbi Vejle, Viborg og Skive. Flest kampe nåede han i Skive med 45 optrædener, mens det i Viborg blev til 40 styk.

Han nåede 12 Superliga-kampe.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Annonce
Annonce

3 kommentarer

Se kommentarer
Annonce