U17 Ligaen -AaB skriver med stortalent
Foto:
2009-09-24 11:34:31
Foto:

AaB skriver med stortalent

AaB har skrevet en treårig kontrakt med det 15-årige stortalent Lucas Andersen, der i uge 44 igen er inviteret til prøvetræning hos Liverpool.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Lucas Andersen er fra starten af denne sæson blevet en del af AaBs U17-Liga-mandskab og er ligeledes udtaget til det danske U-16-landshold. Nu har han så skrevet under på en aftale til stor glæde for AaBs talentkoordinator, Jacob Larsen.

- Lucas Andersen er teknisk meget stærk og ekstremt god til at udfordre sine modspillere, og det var naturligt at få en aftale på plads, siger Jacob Larsen i en pressemeddelelse.

Spillerens kvaliteter er så åbenlyse, at han i uge 44 skal til endnu en prøvetræning i den engelske storklub Liverpool.

- Den anden prøvetræning i Liverpool bliver igen en stor oplevelse for Lucas, og vores U17-træner Lars Knudsen tager også denne gang med til England for at støtte ham under opholdet, fortæller Jacob Larsen.

Kontrakten med AaB gælder til 30. juni 2012.

Annonce
Annonce

12 kommentarer

Se kommentarer
Annonce