Ex-landsholdsspilleren Brian Laudrup havde en flot karriere, og mest succesfuld på klubplan var uden tvivl perioden i det skotske storklub Rangers FC, der på grund af økonomiske problemer nu er at finde i den fjerdebedste række.
Men ambition er hurtigt tilbagevenden, og Laudrup skal hjælpe til som ambassadør for Glasgow-klubben.
- Jeg har lige siden Rangers kom i de kaotiske vanskeligheder hele tiden sagt, at hvis jeg kunne hjælpe klubben, så ville jeg gøre det. Det vil være helt fantastisk at blive ambassadør for Rangers FC, og vi forsøger at finde en måde at arbejde sammen på, siger Laudrup til klubbens hjemmeside og tilføjer:
- Hvis klubben vil have mig til at hjælpe, og sådan ser det ud, så vil jeg elske at gøre det. Jeg har altid sagt, at jeg havde fire forrygende år i Rangers. Diskussionen går nu på at finde en måde, hvor på jeg kan hjælpe.
Laudrup har mødtes og snakket med Rangers-direktør Charles Green, og man fortsætter nu snakken for nærmere at definere, hvad ambassadør-rollen rent praktisk skal indeholde af opgaver.


Rangers
League Two





























