Lige inden forårssæsonen gik i gang skiftede FC Hjørring ud på trænerposten. Ud gik Boye Habekost, og ind kom Henrik Lehm. Målet hed overlevelse i 1. division, og det lykkedes i den sidste kamp mod Blokhus.
Nu stopper Henrik Lehm dog i FC Hjørring, efter at mission overlevelse er blevet en realitet. Dermed skal klubben ud og finde en ny træner, inden den nye sæson sparkes i gang efter sommerferien.
- Vi er i FC Hjørring meget taknemmelige for at Henrik Lehm tog holdet i en for klubben svær periode og førte skibet sikkert i mål, skriver klubben i en pressemeddelelse.
- Det har hele tiden været meningen at Henrik skulle stoppe efter forårssæsonen, så der ligger intet dramatik i beslutningen, skriver man.
Henrik Lehm har blandt andet tidligere været træner i Næsby, ligesom han i tidligere blev sat i forbindelse med jobbet som sportsdirektør i OB. Et job Poul Hansen som bekendt besidder nu.


Vendsyssel FF
Betinia Liga





















