Danmark -Rønnow-agent: Ikke optimalt med 1. div.
2013-05-22 19:37:43
Foto: Jesper Poulsen / bold.dk

Rønnow-agent: Ikke optimalt med 1. div.

AC Horsens er rykket ned i 1. division. Det er ikke optimalt for Frederik Rønnow, mener hans agent, John Sivebæk. Han forholder sig i første omgang til, at U21-landsholds-målmanden har kontrakt til 2017.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

AC Horsens spiller næste sæson i 1. division, efter man på Superligaens sidste spilledag ikke formåede at besejre Brøndby. Klubben havde ellers en fornuftigt defensiv og en sikker sidste skanse: Frederik Rønnow holdt buret rent i over en tredjedel af klubbens Superligakampe.

Næstbedste række er ikke optimalt for U21-landsholdsmålmanden. Det mener Rønnows agent, John Sivebæk. Han forholder sig dog til, at Rønnow har en lang kontrakt i AC Horsens.

- Det handler også om, hvordan Horsens ser på det, så jeg ved ikke, hvad det kan blive til eller ikke blive til. Han har jo kontrakt til 2017. Men det er klart, at det ikke er optimalt at spille i 1. division for Frederik, men vi må også forholde os til kontrakten. Med mindre klubben kommer og siger, at vi kan finde en løsning på det, og så langt er vi ikke endnu, siger John Sivebæk til bold.dk.

Skulle AC Horsens gå med til at sælge Rønnow, ser John Sivebæk gode muligheder for Rønnow, uanset om det er i Superligaen eller udenlands.

- Jeg kan se ham mange steder. Han er en dygtig målmand med et udviklingspotentiale. Han har allerede bevist, at han har et meget højt niveau, siger Sivebæk.

20-årige Frederik Rønnow er noteret for 44 Superliga-kampe og 14 U-landskampe, heraf seks på U21-landsholdet.

kristian@bold.dk

Annonce
Annonce

36 kommentarer

Se kommentarer
Annonce