League Two -Skotsk manager roser Ebbe Skovdahl
2010-02-06 14:02:42
Foto:

Skotsk manager roser Ebbe Skovdahl

Queen’s Parks manager, Gardner Speirs, der netop er kåret til månedens manager i den skotske 3. division, giver en del af æren videre til sin tidligere læremester i Aberdeen, Ebbe Skovdahl.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

Gardner Speirs har en fortid som assistenttræner i Aberdeen, dengang da Ebbe Skovdahl var manager i klubben. Siden er Speirs kommet ud at stå på egne ben og har siden 2008 været manager i Skotlands ældste klub, Queen’s Parks, der har hjemme i den skotske 3. division.

Speirs er netop kåret til månedens manager i den række, og nu fortæller han så, at han har lært meget af den tidligere Brøndby-træner.

- Han (Ebbe Skovdahl, red.) var en fantastisk træner. Man deltager ikke i 60 eller 70 europæiske kampe i Europa, vinder ligatitler med Brøndby og bliver manager i Benfica uden at vide noget om fodbold. Jeg lærte meget af Ebbe Skovdahl og ville ønske at vore tid i Aberdeen havde varet længere, siger Speirs til The Press and Journal.

Ebbe Skovadahl var i Aberdeen fra 1999 til 2003.

Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce