2. Division -Tre forstærkninger til AaB-reserver
2009-07-20 10:29:30
Foto: Benjamin Lybecker / bold.dk

Tre forstærkninger til AaB-reserver

Henrik Bruun og Mahmoud El-Hajj vender tilbage til AaBs reservehold, der også får tilgang af Blokhus FCs Jonas Thomsen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce

For to år siden forstærkede FC Hjørring med Henrik Bruun og Mahmoud El-Hajj, der kom til klubben fra AaBs reservehold. Nu tager spillerne turen tilbage, i den kommende sæson ud for de bolsjestribede 2. divisionsdrenge.

- Bruun og Muddi kommer med en god erfaring. De spillede hos os i den sæson, hvor vi rykkede op, og så har de så været to år i Hjørring, hvor de har spillet 2. division. Det er vigtigt for os, med den træningskultur vi er ved at opbygge igen, at få to spillere tilbage, som styrker både i højden og i bredden, siger træner Finn Christensen til bold.dk.

- De kender begge alt hvad der foregår i AaB, så de starter ikke på bar bund. De ryger direkte ind på hylden, og ind i arbejdet omkring vores 2. divisionshold.

Udover de to tidligere AaB’ere, som skal være med til at støtte de unge spillere, der rykker op fra U19-holdet, har nordjyderne fået tilgang af Jonas Thomsen, der senest har spillet i Blokhus FC.

jesper@bold.dk

Annonce
Annonce

1 kommentar

Se kommentarer
Annonce