Trods flere gode præstationer kunne Thomas Villadsen ikke forhindre sin rumænske klub FC Ceahlaul Neamt i at rykke ned. Danskeren ville gerne væk i sommer, men klubben satte prisen for højt, hvorfor han har tilbragt efteråret i den næstbedste rumænske række.
- Det er vel nogenlunde samme niveau som 1. division i Danmark. Der kunne vores hold i hvert fald godt spille med. Men jeg har fået et chok over nogle af bundholdene i rækken. De er virkelig ikke særlig gode, og det handler især om tv-penge. De går kun til holdene i den bedste række, og derfor er der ekstrem niveauforskel på holdene fra den bedste række og de dårligste i den næstbedste, siger Thomas Villadsen til bold.dk.
Den 25-årige danske keeper håber på, at han i januar kan komme væk fra FC Ceahlaul.
- Vi må se, hvad der dukker op. Indtil videre har der ikke være noget, men klubberne er også meget forsigtige lige nu. Det kunne være et salg, men det kunne også være en lejeaftale frem til sommer. Der rykker vi formentligt tilbage i den bedste række, og så er situationen igen en anden, da der er langt bedre mulighed for at vise sig frem deroppe, siger Villadsen.
Villadsen og FC Ceahlaul topper den næstbedste række ved vinterpausen med 35 af 45 mulige point.
mikael@bold.dk


Ceahlaul Piatra-Neamt
Liga II
































