2025-01-10 11:41:09

AaB belønner Peter Møllers nevø

AaB oplyser, at man har forlænget aftalen med Valdemar Møller, som på samme tid rykker fast op i Superliga-truppen.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

VFF

2 - 0

AaB

Tilbage i starten af 1990'erne løb Peter Møller rundt og bankede mål ind på samlebånd for AaB.

Nu er det blevet nevøens tur til at vise sig frem.

Aalborg-klubben meddeler, at man har forlænget aftalen med Valdemar Møller, som nu også bliver en fast del af AaB's Superliga-trup.

- Vi er glade for at have forlænget aftalen med Valdemar Møller, som er en teknisk dygtig og spilintelligent spiller.

- Valdemar er modig på bolden og meget fremadrettet i sit spil, og så er han god til at komme til chancer, og vi glæder os til sammen med Valdemar at fortsætte udviklingen af hans store potentiale, siger sportsdirektør James Gow til AaB's hjemmeside.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -AaB belønner Peter Møllers nevø
Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix

17-årige Møller har været i AaB, siden at han som U13-spiller kom til fra Aalborg Freja.

Midtbanespilleren har fået sin debut for førsteholdet, da han to gange har været i aktion for AaB.

Han har skrevet under på en kontrakt, som udløber i udgangen af 2027.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

Træningskampe - 1. runde

FT

VFF

2 - 0

AaB

Annonce

6 kommentarer

Se kommentarer
Annonce