2021-04-12 21:40:57

AaB-brandslukker om pres: Ikke helt afstemt

AaB's Jacob Rinne synes ikke, at nordjyderne var helt afstemte i deres pres, hvilket gav gode arbejdsbetingelser for Lyngby i mandagens 2-2-kamp.

Artiklen fortsætter efter annoncen
Annonce
Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 24. runde

FT

LYN

2 - 2

AaB

55'
01
Mathias Ross
Mål
63'
11
Magnus Warming
Mål
66'
21
Emil Nielsen
Mål
90'
22
Iver Fossum
Mål

Jacob Rinne holdt AaB inde i kampen mod Lyngby, der havde masser af store chancer som den svenske keeper måtte tage sig af. 

Det betød, at Iver Fossum kunne redde et enkelt point med hjem til Aalborg, da han udlignede til 2-2 i det 95. minut. 

Spørger man Jacob Rinne, var AaB-presset ikke helt afstemt, og det var en del af forklaringen på de mange Lyngby-chancer.

Artiklen fortsætter efter billedet

3F Superliga -AaB-brandslukker om pres: Ikke helt afstemt
Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix

- Lyngby er et rigtigt godt hold - især offensivt. Det vidste vi i forvejen, men vi lykkedes ikke med vores pres. Det var som om, at vi nogle gange ikke var helt afstemt. De kom med nogle gode omstillinger, og vi må også bare erkende, at de er et rigtigt godt fodboldhold, siger AaB-målmanden til TV3 Sport. 

AaB møder fredag Vejle på udebane i 3F Superligaens nedrykningsspil.

Podcast Cover

Crystal Palace smidt ud af Europa League

Hattrick | Afsnit 156

Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.

Læs mere
-15:02

Artiklen fortsætter efter indholdet

3F Superliga - 24. runde

FT

LYN

2 - 2

AaB

55'
01
Mathias Ross
Mål
63'
11
Magnus Warming
Mål
66'
21
Emil Nielsen
Mål
90'
22
Iver Fossum
Mål
Annonce

8 kommentarer

Se kommentarer
Annonce