Alexander Juel Andersen og Alexander Ammitzbøll kan begge kalde sig for Aalesund-spillere torsdag aften.
Den norske klub har på sin hjemmeside præsenteret de to danskere, der kommer til Norge fra henholdsvis OB og AGF.
Førstnævnte skifter på en lejeaftale frem til sommer, og sportschef i Aalesund Bjørn Erik Melland er meget tilfreds med den rutine, Juel Andersen kommer med.
- Vi er meget glade for at få Alexander Juel Andersen til klubben på en lejeaftale. Han er 31 år og har over 200 kampe i den danske 3F Superliga, så det er en meget rutineret forsvarsspiller, der kommer, siger han.
Sportschefen sætter også ord på tilførslen af Alexander Ammitzbøll, som der eftersigende var stor rift om.
- Det er strålende, at vi har sikret os Alexander. Der var stor konkurrence om hans underskrift, og vi er meget glade for, at han valgte os. Han er en ung og meget spændende angrebsspiller, der kan spille på flere positioner, siger han.
Aalesund har udstyret Ammitzbøll med en kontrakt, der løber frem til udgangen af 2025.

Crystal Palace smidt ud af Europa League
Hattrick | Afsnit 156Crystal Palace er endegyldigt smidt ud af Europa League, og London-klubben skal i stedet spille Conference League. Bliv klogere på hvorfor, og om det betyder noget for Brøndby.
Læs mere
AGF
OB
Aalesund
3F Superliga


































