



Onsdag aften skulle Kolding IF forsøge at rejse sig efter sidste spillerunde, hvor man snævert tabte med 2-3 til Lyngby Boldklub.
Denne gang lød opgaven på oprykkerne fra Aarhus Fremad, som havnede i problemer efter 33 minutters spil.
Her dukkede Isak Tånnander op inde i feltet, hvor han steg til vejrs og headede koldingenserne i front.
Han var dog ikke færdig med at få netmaskerne til at blafre.
Efter en times spil var Tånnander først over en bold inde i feltet, som han sparkede resolut i kassen og fordoblede føringen.
Det lignede dermed en stensikker Kolding-sejr, men så tog fanden ved Aarhus Fremad-mandskabet og i særdeleshed Kasper Andersen.
Fire minutter før tid reducerede den tidligere Fremad Amager-angriber således med en fladt spark, og få minutter senere var han på pletten igen.
Inde foran mål fik han vristet sig fri, hvorefter han let kunne sende kuglen ind i netmaskerne og udligne.
Opgøret mellem Aarhus Fremad og Kolding IF endte 2-2 efter en flot slutspurt fra hjemmeholdet.

Aarhus Fremad
Kolding IF
Betinia Liga



































